WordPress CPU Kullanımını Azaltma

WordPress CPU Kullanımını Azaltma

Aşırı derecede CPU kullanımı özellikle paylaşımlı WordPress hosting paketlerinde ciddi problemler oluşturabiliyor. Bu da genellikle hesabın kısa bir süre kapanmasına (CPU Abuse) ya da siteyi girilmez hale sokuyor. Sizlere bu yazımızda aşırı CPU kullanımı problemini nasıl aşacağınızı anlatacağız. Buna neden olan etkenler de yazımız da yer alacak.

Bandwith

Bandwith’e bağlı yüksek CPU kullanımı, yüksek çözünürlükte ve boyuttaki resimlerden, sayfalarınıza gelen spam ve bot saldırılarından, 404 ataklarından dolayı kaynaklanabilen bir problemdir. Bu problemin kaynağını bulmanın en iyi yollarından biri, genellikle kaliteli hosting firmalarının CPanel üzerinden sağladıkları Awstats eklentisidir. Awstats ile bandwith kullanımını yakından takip edebilir. Burada bulunan ve bandwith’in çok fazla kullanıldığı düşünülen unsurlara karşı küçültme çalışmaları yapılmalıdır. .htaccess’ten bot saldırılarına karşı güvenlik önlemleri alınmalı ve kötü amaçlı botların siteye girişi engellenmelidir.

Database

Database’e bağlu yüksek CPU kullanımı, genellikle database’inizin boş verilerden dolayı şişmesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle çok spam yorum alan WordPress kullanıcılarının Akismet eklentisini aktif etmesiyle bu problem sıkça görülür. Akismet’in databasede silinmeyen history ve buna benzer tablolar oluşturması. Siz spam yorumları silseniz bile spam yorumların tam olarak database’den atılmaması Akismet’in en büyük problemlerinden biridir. Database’inizi gelen spamlerin yoğunluğuna göre defalarca katlayabilecek şekilde şişirebilir. Bunun yanı sıra iyi dizayn edilmemiş pluginler ve temalar da bu tarz problemlere neden olabilmektedir. Bu yüzden her zaman düzenli olarak optimizasyon yapmanız gerekir.

Optimizasyon Yapmama Rağmen Bazı Dosyalar Silinmiyor?

Optimizasyon ile silmek istediğiniz dosyaları silemiyorsanız, lütfen bu konu hakkında deneyimli bir kişiden destek alın ya da bize ulaşın.

WordPress Eklenti

Çok fazla eklenti kullanımı aslında Bandwith kullanımı ile de yakından ilgilidir. Eğer WordPress sitenizde fazla eklenti kullanıyorsanız, bunları kaldırmanız gerekir. Özellikle kullanmadığınız eklentileri ve temaları (ancak 2. bir tema her zaman bulunsun.) daima silmenizi önermekteyiz. Bu eklentilerin durumu dolaylı olarak bandwith ve database’inizi etkilemektedir.

Ücretli Yardım

Eğer yukarıdaki işlemleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ve ücretli yardım talep ediyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sönmez Ajans İletişim

Bu gönderiyi paylaş

Comments (4)

 • Ekrem cevap

  Merhabalar,
  Yoruma girdiğim email numarasıyla benimle iletişime geçebilir misiniz lütfen? Şirketimizin WordPress web sitesi CPU kullanımı hakkında ciddi problemler yaşıyor da…

  Ocak 10, 2019 , 3:55 pm
  • NettstedLtd cevap

   Tabi, Ekrem bey. Mail gönderiyoruz.

   Ocak 10, 2019 , 3:58 pm
 • James cevap

  Hey Burhan,
  When will you create the English version of these?

  Ocak 14, 2019 , 8:35 pm
  • NettstedLtd cevap

   As soon as possible James.

   Ocak 16, 2019 , 1:54 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir