Yapısal Verilerin (Google Structured Data) Arama Sonuçlarına Etkisi

Yapısal Veriler

Yapısal Verilerin (Google Structured Data) Arama Sonuçlarına Etkisi

Yapısal veriler bugün (Diğer Adıyla Structured Date) Türkiye’de birçok webmasterın bilmediği ya da bilmesine rağmen önemini kavrayamadığı aslında çok önemli unsurlardan biridir. Her sitenin kendi içerisinde kendi alanını belirleyerek uygulaması gerektiği bu faktör ile sitenizi Google sıralamalarında daha da yükseltebilirsiniz. Peki nedir yapısal veriler? Neden bu kadar önemlidir? Google arama sonuçlarına etkisi nedir? Sizler için bu konuları bu yazımızda ele alacağız. Eğer sormak istediğiniz soru varsa canlı yardımdan ya da buraya yorum yazarak sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olacağız.

Yapısal Veriler Nedir?

Yapısal veriler html işaretlemeler yardımıyla Google’ın sitenizin ya da sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olan bir unsurdur. Bu veriler ile firma olduğunuzu, firmanızın ne hakkında olduğunu, hangi ürünleri ürettiğinizi ve firmanıza ait bütün bilgileri Google’a bildirmiş olursunuz Bu veriler yardımıyla websitenizi Google’a en iyi şekilde tanıtırsınız. Peki bu veriler olmadan Google sitenizin ya da ürününüzün ne hakkında olduğunu bilmiyor mu? Hayır bilmiyor. Sadece kelime analizi sayesinde sitenizi algılayabiliyor ve siz de o kelimelerde sonuç alıyorsunuz. Siteniz finans hakkında mı? Öyleyse sitenizin finans hakkında oluduğunu veya haber sitesiyse sitenizin haberler içerdiğini Google’a belirtirsiniz. Bugün birçok hazır tema ya da birçok tasarım bu unsurları eksik ya da hatalı olarak sunuyor. Hatta bazı hazır scriptler sitenizi sadece “Blog” olarak gösterebiliyor. Bu veriler genellikle sitenizin sektörünü schema adı verilen sistemde iyi tanıyan biri tarafından ya da kendiniz tarafından yapılmalıdır.

Yapısal Veriler Neden Önemli? Arama Sonuçlarına Etkisi

Yapısal veriler sektörel anlamda yükselmeniz açısından önemlidir. Aynı zamanda internet dünyası üzerinden markalaşmak için atmanız gereken ilk adımdır. Şunu unutmayın ki Google internet dünyasını neredeyse tekelinde tutar bir şirket. Onun yönergelerine uymak sizin en doğru atacağınız adımlardan biridir. Yapısal Veriler artık bir sıralama sinyalidir ve Google’ın olmazsa olmazların arasına koyduğu önemli bir faktördür. Türkiye’de çok kullanılmayan bu faktörü İngilizce sitesi olan bir müşterimiz için uyguladık ve bütün site içi SEO faktörlerini de yerine getirdik… Buyrun Google arama sonuçlarına etkisi…

Yapısal Veriler

Bu çalışmalar %1000 müşteri ve ziyaretçi artışı yaşandı. Ancak bu her zaman aynı etkiyi göstermez, bir diğer müşterimizde de %200-300 arasında bir çıkış yaşandı. Bu çalışmaların hiçbir zararı yoktur, aksine kesinlikle az da olsa bir çıkış yakalamanıza yardımcı olur.

Yapısal Veriler Örnek

Örnek bir yapısal veri çalışması:

hcard: Sitenize yorum yapanların bilgilerini içerir. Google konunuzun ne kadar yorum aldığını bu sistemle fark edebilir. Aynı zamanda yorum yazarlarını da algılar.

WebPage: Mevcut url’nin bir web sayfası olduğunu belirtir.

hentry: Bir microdatadır. Yazınızın özet bilgisini içerir.

Organization: Firmanız hakkında Google’a bilgi verir.

Breadcrumbs veya BreadcrumbList: Google’ın sitenizdeki url optimizasyonunu anlamasına yol açar.

Article: Yazınızın bilgi içerikli bir makale olduğunu Google’a belirtir.

Product: Bu sayfada bir ürün satıldığını ya da bir ürün tanıtıldığını Google’a belirtir.

CreditCard: Sayfanızın kredi kartı hakkında olduğunu Google’a gösterir.

Burada son üç unsur çok önemli. Article, Product, CreditCard. Yani Google sitenizden şunu anlıyor. Bir bankanın kredi kartı ürününü tanıttığınız ya da pazarladığınız bilgi içerikli bir makale.

Yapısal Verileri Websitenize Nasıl Uygulayabilirsiniz?

Eğer siteniz wordpress ise Schema pluginini kullanabilirsiniz. Ancak bu plugin oldukça yetersizdir. Yani sadece genel yapısal verileri ele alan ve detaylı bir seçenek sunmayan plugindir. Aslında yapısal verilerin genel yapısını ele aldığınız zaman pluginlerin bu konuda oldukça yetersiz olacağını tahmin etmek zor değil. Ancak genel bir çalışma için ekstra ücretler ödemek istemiyorsanız bunu kullanabilirsiniz. Bunun faydaları da oldukça fazladır. Yazılarınız çok fazlaysa sıza kısa bir süre 503 sorunu yaşatabilir. Yaklaşık bir 30 dk kadar beklersiniz yapısal veriler sitenize tam olarak oturmuş olacaktır.

Farklı websiteleri için çeşitli uygulamalar yapılabilir. Özellikle html olarak kurulmuş websitelerine kurulması çok kolaydır.

Şirketimiz ücret karşılığında bu çalışmaları yapmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

 • Era cevap

  Burhan bey, finans sitem var. Schema konusunda yardımcı olur musunuz?

  Mayıs 30, 2019 , 7:22 am
  • NettstedLtd cevap

   Şu anda bireysel siteler için yardımcı olamıyoruz.

   Temmuz 5, 2019 , 6:43 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir