En Çok CPU Kullanan WordPress Eklentileri

En Çok CPU Kullanan WordPress Eklentileri

Eğer WordPress sitenizin CPU kullanımından şikayetçiyseniz buna etkenlerden birinin geçtiğimiz yazımızda “eklentiler” olduğunu sizlere iletmiştik. Bu yazımızda sizlere CPU kullanma şampiyonları hakkında bilgi vereceğiz. Listemize bakarak kullandığınız eklentilere iyi bir alternatif arayabilirsiniz.

Çok Fazla CPU Harcayan Eklentiler

1-) Better WordPress Google XML Sitemaps: Sitenizin XML haritasını çıkaran bu eklenti, aşırı derecede CPU kullanımına neden olmaktadır. Bunun yerine kullandığınız SEO plugininin XML sitemapini kullanmanızı tavsiye ederiz.

2-) Broken link checker: Websitenizdeki kırık linkleri tarayan bu eklenti, işlevi dolayısıyla işlemciyi en çok yoracak eklentilerden biridir.

3-) Constant Contact for WordPress: Email pazarlaması için bu eklentiyi kullanıyorsanız ve server performansından şikayetçiyseniz, bu eklenti bunun başlıca nedenlerinden biridir.

4-) Contact Form 7: Maalesef WordPress’in en çok kullanılan eklentilerinden biri olan Contact Form 7 de tam bir CPU canavarıdır. Ancak alternatifleri Contact Form 7 ile yarışamayacak durumdalar.

5-) Contextual Related Posts: Websitenizdeki alakalı yazıları yayınlayan bu plugin de fazla CPU harcamasına neden olmaktadır.

6-) Disqus Comment System: Disqus’ın WordPress kullanıcıları için kodladığı hayal kırıklığı eklenti. Eklenti kullanıcılardan ne kadar pozitif yorum aldıysa bir o kadar da negatif yorumlar almış durumda. WordPress sitenize yavaşlatacak kadar ağır ve tercih edilmeyen bir eklenti.

7-) Fuzzy SEO Booster: Kodlanalı yıllar olmasına rağmen sadece 800 kişi tarafından kullanılan bu eklenti, size Google aramalarında daha yüksek bir pozisyon edinmenizi vaat ediyor. Kullanımının hem SEO hem de server için zararlı olacağını düşünüyoruz.

8- ) Google XML Sitemaps: Bir zamanlar WordPress’in eklentilerini kurmaya başlayınca aklımıza gelen ilk eklentilerden biri… Yoast’ın ve All in One SEO’nun harita özelliği çıkarmasıyla popülaritesi düşmüş durumda. Ancak teknik olarak da CPU’yu zorladığı için herkes SEO eklentilerinin haritalarını kullanmaya başladılar.

9-) Jetpack: Bünyesinde birçok faydalı uygulamayı sizlere sunan Jetpack’in fazla CPU harcaması sanırım sizin için de olağan dışı olmayacaktır.

10-) NextGEN Gallery: WordPress galeri deyince akla gelen ilk eklentilerden olan NextGen, bu konuda en iyi ücretsiz servislerden birini sağlıyor. Ancak bunun bir de bedeli var.

11-) NewStatPress: Sitenizi ziyaret edenlerin istatiğini tutan bir plugin.

12-) Revolution Slider: Hem sayfanızın ağır çalışmasına neden olduğu gibi hem de önemli bir CPU hortumcusudur.

13-) s2Member Framework: Bir üyelik platformu oluşturan bu plugin serverınız için önemli bir yük olacaktır.

14-) Similar Posts – Best Related Posts Plugin for WordPress: WordPress için benzer konular eklentisi servisi sunan bu eklenti, en çok CPU harcayan eklentiler listesinde.

15-) Slimstat Analytics: Genellikle sayaç ve ziyaretçi analiz servisleri en fazla CPU harcayan eklentiler arasında. Slimstat da bunlardan biri…

16-) Vaultpress: WordPress’in ücretli olarak sunduğu vaultpress hizmeti, aynı zamanda ciddi bir CPU tüketicisi…

17-) Visual Composer: Birçok WordPress tema dizayncısının da kullandığı ve yaratıcı dizaynlar ortaya koymanızı sağlayan Visual Composer, sunduğu birçok özellik dolayısıyla serverınızı zorluyor.

18-) WooCommerce: Sitenize yeni bir görünüm kazandıracak kadar büyük ve özellikli olan bu pluginin CPU harcaması hiç de şaşırtıcı değil.

19-) WordPress Popular Posts: Popüler yazılarınız için ziyaret edilme rakamlarını sizlere sunan bu plugin, ne kadar sade gözükse de aslında öyle değil…

20-) WP Statistics: WP Statistics başka bir sayaç – ziyaretçi analiz sayfalarından biri…

21-) WPML: Sitenizi birçok dile çevirmenizi sağlayan bu plugin de listemizde bulunuyor…

Eklenti CPU Harcama Tespiti

Debug Objects sizlere bu konuda yardımcı oluyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir